ALATES 75€ TASUTA TRANSPORT
KAUP TEELE 48H JOOKSUL
PROFESSIONAALNE NÕUSTAMINE

Kas proteiinijäätis või valgugeel?

Kuuldes sõna “valk” tulevad silme ette liha, kohupiim, muna, kala jne. Turundajad kasutavad sageli võõrsõna “proteiin”. Proteiini armastatakse toppida igale poole justkui lootes, et see aitab toodet paremini müüa. Ehk aitabki, kuid seda pigem nendele, kes sisusse väga ei viitsi süveneda. Proteiinijäätis ei tähenda sugugi seda, et nüüd võib süüa jäätist palju rohkem kui muidu. Sama lugu teiste toodetega, mida turundatakse proteiinilisandi kaudu. Seetõttu tasub alati enne valgutoodete ostu uurida: a) mitu grammi valku on tootes 100 g kohta ning b) kui palju on tootesse lisatud suhkrut. Näiteks on üks uusimaid trende valgutoodetesse magusainena polüoolide lisamine. Seda ainet ei ole soovitatav isegi mitte diabeetikul suhkru asendamiseks kasutada. Nimetatud aine kõrval näivad aspartaamid ja sukraloosid veel üsnagi süütud tegelased.

proteiin

Trenni tegeva inimese lihased saavad mikrotraumasid, mida me ise ei tunne. “Mõistlik on need likvideerida,” märgib biokeemik ning paljusid tippsportlaseid nõustanud Mihkel Zilmer. Ekslikult seostatakse valku ainult jõutreeningutega ning lihasmassi kasvatamisega. Kõigi kestvusalade (sh pallimängud jpt individuaalalad, kus on vaja vastupidavust) puhul on valgu tarbimine sama oluline. Hinnanguliselt vajab istuva tööviisiga inimene ööpäevas kuni 1 g, aktiivse eluviisiga spordiharrastaja 1,5 g ning tippsportlane isegi kuni 3 g valku ühe kehakaalu kilogrammi kohta. Keskmise koormusega treeniva harrastussportlase ligikaudne ööpäevane valguvajadus on 120 g. Selle saab näiteks kahest kanafilee tükist, 330 g kodujuustust, 250 g kohupiimast ning kolmest munast. Kui paljud meist söövad täpselt nii? Karta on, et kätemerd me ei näe.

See kes treenib rohkem, see peab kindlasti mõtlema valkude lisatarbimisele. Ühe toidukorra/suupistega suudab meie organism omastada 20-25 g valku. Seetõttu on soovitav süüa valku mitte ühe korraga väga palju, vaid pigem tihedamini ja mõistlikus koguses. Kui valida toodete vahel, mis sisaldavad rohkem valku, siis on kõige olulisem, et valitud toode oleks ülekantud tähenduses “espresso” ning mitte “kohvijook”. Valikuvõimaluste ilmestamiseks on ära toodud võrdlustabel. Valikusse mahtusid populaarsemad valgutooted, mida paljud meist on proovinud või kasutavad suisa igapäevaselt.

proteiin

Valgutarbimise soovitused:

  • VALK SPORDIKOTTI – kui pakid hommikul spordikotti, et pärast tööd trenni minna, siis pista mõnda koti taskusse kas valgubatoon või suhkruvaba valgugeel. Kui soovid valmistada valgujoogi pulbrist, siis soeta endale tark šeiker, millel on 2 korpust ja kus lisaks pulbrile saad ülemises korpuses võtta kaasa isegi vitamiinid.
  • VALGURIKAS VAHEPALA – ilmselt ei ole kõigil võimalik või viitsimist teha endale töö juures valgušeik. Küll aga on hea mugav süüa ära 1 valgugeel 3-4 tundi enne trenni. WHEY20 on ideaalne kõigile, kes käivad rühmatrennides ja naudivad ka fitness-elustiili.
  • BCAA TRENNIJOOK – kui su treening vältab kauem, siis tee trennijook niimoodi, et lisa joogipudelisse GO Hydro tablett ning paar kulbitäit BCAA Perform pulbrit. Niiviisi saad sa trennijoogist kätte vajalikud mineraalained ning BCAA aitab toota energiat ning kaitsta lihaseid. BCAA+Hydro on Saskia Alusalu lemmik!
  • EELISTA PUHAST VALKU – poes võtab valgutoodete valik silmad kirjuks, kuid 99% juhtudest on nendes lisaks valgule „kaasavaraks“ suhkur. Vaata eelmist pilti ja pööra tähelepanu valgu ja süsivesiku suhtele.
  • TAASTU ÖÖSEL – kui oled õhtul korralikumalt trenni teinud, siis vajab sinu keha öösel lihaskahjustuste parandamiseks “ehitusmaterjali”. Selleks sobib meie kehas aeglaselt imenduv valk (kaseiinivalk), mida annab ideaalselt Overnight valgujook. Sellest jagub kehale valku kuni 6 unetunniks (vt graafikul kaseiinivalgu – casein protein – omastamise kõver).

overnight protein

Lõpetuseks tasub korrata võrdlust auto paaki valatava kütusega. Reeglina me ei osta autole kõige odavamat kütust ning ei vala paaki mingit segu. Seega, kui sa tahad et sul oleks trennis jõudu nii täna, homme kui ka ülehomme, siis ära jää lootma valgutarbimisel toodetele, kus proteiin on tootes vaid seetõttu, et tark turundaja tahab sulle seeläbi rohkem oma toodet müüa. Ka täiesti tavaline harrastaja võiks kasutada samu tooteid, mida kasutavad profid. Küsimus pole kvantiteedis, vaid kvaliteedis. Hooli oma kehast ja tunne liikumises samasugust võimu ning lennukust.

 

Loe lisaks

Miks osta siit?

Lai toodete valik

Kogu sortiment online
Uued tooted
Parimad pakkumised

Professionaalne nõustamine

Ekspertide nõuanded
Tippsportlaste ja asjatundjate kogemus
Spordialade spetsiifilised juhised

Toodete komplektid

Spordiala vajaduste põhised komplektid
"Kõik ühes" parima hinnaga

Säästad aega

Vali tooteid 24/7
Tarne pakiautomaati 48h jooksul

2017 The Running Awards – Nutrition Brand of the Year

bestnutritionbrand

2018 Men’s Fitness Sports Nutrition Awards – Best Pre-Workout

Kas soovid väärt kraami esimesena?

Nõuanded tuntud Eesti sportlastelt, värsked blogipostitused ja alati parimad pakkumised Sinule esimesena postkasti!

0 Shares
Share
Share
Tweet